جســتجو :     جستجو
زبان انگليسي
نقشه سايت ورود صفحه اصلي
  پنج‌شنبه 7 آذر ماه 1392

ژاپن به خانه نقش آمد

عکاس باید در کمترین زمان ممکن موضوع کارش را انتخاب کند ترکیب بندی اثرش را بسنجد و با زاویه دید مناسب آن را ثبت کند. گویی ده ها مطلب را باید با هم و در زمان کوتاهی از ذهن بگذراند و با دست اعمال کند. عکاس علاوه بر چشم و دست قوی بی شک باید از ذهنی فعال و پویا  نیز برخوردار باشد.

گاهی باید فضا سازی کند و گاهی با فضاهای موجود نگاه متفاوت را نشان دهد .آنچه که در چشم دیگران بی اهمیت است یا کمتر می بینند برای عکاس سوژه مهمی است. با همه این ها عکاس نباید تنوع سبکی در این رشته را بهانه ای برای انجام هرکاری و ارائه آن به هر صورتی قرار دهد. هر نمایشگاهی و از جمله نمایشگاه عکس هم باید یک وحدت رویه داشته باشند.

تکنیک عکاسی بزرگ تر از آن است که بتواند این وحدت را ایجاد کند بنابراین موضوع و مضمون و نحوه برخورد هم باید در این یگانگی نمایشگاهی موثر باشند. محمد خزائی این هفته عکس هایش را به گالری خانه نقش برده است با چیدمانی خاص و متفاوت و با نگاه های متنوع. 258 عکس 13*18 و 13 عکس 20*30 به همراه 28 عکس 50*70 در این نمایشگاه در کنار هم چیده شده اند. متاسفانه
مخاطب به خاطر تعداد زیاد آثار ، فرصت تماشای بسیاری از کارها را از دست می دهد.

این تنوع قبل از آن که شناسنامه کاری عکاس باشد تنها به یک فرصت برای انتخاب تبدیل شده است.اگر چه او در چیدمانش سعی کرده تا ما را در این انتخاب راهنمایی کند اما کمتر کسی چشم هایش را دنبال اثر انگشت عکاس حرکت می دهد و بیش تر بر مبنای تاثیر رنگ و اندازه کارها آن ها را انتخاب می کند و می بیند. شاید با این وضع، نمایشگاه تبدیل به  یک کار مفهومی شده است. در بعضی از کارها ترکیب بندی رنگی خوبی دیده می شود در برخی جسارت و انتخاب موضوع خوب هستند و در بعضی سراغ کارها و موضوع های تکراری رفتن به چشم می خورد.
 
وی در بسیاری از کشورها نمایشگاه داشته و به همین خاطر بیش از بسیاری دیگر مورد نقد واقع می شود. در این میان چون بیشتر کارها درباره ژاپن است، کارهای 13*18 به صورت عمودی و با فاصله ای بسیار کم نصب شده است و این برای چشم مخاطب یاد آور خط ژاپنی می باشد.اگر این نحوه چیدمان برای هر نمایشگاه دیگری ضعف حساب می شد اما برای این نمایشگاه یک نقطه قوت تلقی می شود. ژاپن و مردم آن تا بچه ها ، حیوانات ، گل ها و مناظر در این عکس ها دیده می شوند.اگر از ژاپن که محور اصلی است بگذریم کشورهای ایتالیا، چین، ترکیه، ترکمنستان، قبرس و ایران هم در این نمایشگاه سهمی دارند. خزائی متولد 1344 و صاحب گالریUKA در توکیو می باشد. وی آذرماه هم یک نمایشگاه نگارگری در گالری کوثر داشت.
 
وی از نحوه گالری داری متفاوت توکیو با ایران سخن می گوید و هر سال نمایشگاهی از کارهای هنرمندان ایرانی در گالری خودش برپا می کند. اگرچه خزائی رشته های متفاوتی را تجربه کرده است و خودش معتقد است دید نقاشانه عکس هایش را زیبا کرده ، اما گویی در عکس بهتر از نقاشی ظاهر شده است. خزائی به خبرنگار ما گفت: این نمایشگاه در روزنامه های ژاپن نیز انعکاس تصویری دارد.

 

به تماشاي خانه نقش نمايشگاهها خانه نقش، خانه هنرمندان پيوند به وبگاه هاي دوستان خانه نقش ارتباط با خانه نقش

 

  Copyright 2010 All Rights Reserved, Khanehe Naghsh.