جســتجو :     جستجو
زبان انگليسي
نقشه سايت ورود صفحه اصلي
  پنج‌شنبه 7 آذر ماه 1392


اتاق نقطه  را جمعه‌ها در خانه نقش تجربه کنید

هنر مفهومی این روزها دارد جای خود را در میان دیگر هنرهای تجسمی شهرمان باز می کند. هنر مفهومی شهرت جهانی دارد اما در اصفهان کمتر شناخته شده است.این هنر گونه‌ای از هنرهای تجسمی است که در آن مفهوم یا ایده موجود در اثر، بر زیبایی‌شناسی معمول و مواد به‌کار رفته برای خلق آن الویت دارد.در هنر مفهومی وجود ایده با مفهوم مهم ترین جنبه کار است.  نقش گالری های خصوصی در باز شناسی این هنر به علاقمندان حوزه تجسمی قابل تامل است. گالری های خصوصی با برگزاری هنرهای مینی مال، اجرا، پرفرم و ... سعی در شناساندن این هنر به مخاطبان خود دارند و تا حدودی نیز در کار خود موفق بوده اند. گالری خانه نقش از این هفته هر جمعه بخشی از فضای گالری خود را به اجرای یک هنر مفهومی اختصاص داده است که توسط مهدی و سعید آقایی انجام می شود. مجموعه ای با نام" اتاق نقطه" که از 5 قسمت مجزای اجرا ساخته شده و هر هفته یکی از این قسمت ها به نمایش گذاشته می شود. سعید آقایی معتقد است هر اجرا برای خود به صورت مستقل مفهومی را ارائه می دهد و در کل نیز مخاطب با دیدن همه اجراها به مفهومی مستقل از دیدن مجزای آثار می رسد که کامل کننده ذهنیت مخاطب از اجرا ها است.

 

این هفته از مجموعه اتاق نقطه اجرایی با نام عکسِ عکس به نمایش در آمد که آن را می توان زیر مجموعه ای از هنر فرآیندی و اتفاقی دانست. هنر فرآیندی به شیوه ای از هنر مفهومی گفته می شود که یک مفهوم را با استفاده از مواد ناپایدار و ثبت آن با استفاده از فن عکاسی ارائه می دهد.

برادران آقایی تلاش کردند از حضور ناپایدار مخاطب در اثرشان استفاده کنند و آن را با استفاده از دوربین به ثبت برسانند. اتاق نقطه نمونه ای نسبتا خوب در میان اجراهایی است که حضور مخاطب در آن اهمیت دارد و در واقع زمانی اثر کامل می شود که مخاطب در آن دستی داشته باشد. در هنر مفهومی به تعداد مخاطبانی که اثر را تماشا می کنند معنا و برداشت از اثر وجود دارد. در اتاق نقطه مفهوم در لایه سطحی عکسی است که از مخاطب گرفته می شود و بر روی تابلویی در پشت سر او توسط خودش نصب می گردد. اما مفهوم در لایه های زیرین اثر کمی متفاوت است و به سادگی آنچه در ظاهر به نمایش در آمده است نیست. شاید بتوان قسمتی از مفهوم پنهان اثر را در متنی که توسط هنرمند نوشته شده جستجو کرد. مانایی و تاثیر گذار بودن یک اتفاق در گذر زمان و باقی بودن اثر اتفاق در طول زمان مفهومی است که در اجرای عکسِ عکس بیشتر از دیگر مفاهیم به ذهن مخاطب خطور می کند.  در این آثار به وضوح می توان دید که هدف عکس ، مثل خود جسم و کلمات، مفهومی از مفهوم بازنمایی است. آقایی می گوید: در ارائه این اجرا جریان بودن و هویت جریان بودن برایش اهمیت داشته است. قرار گرفتن یک اجرا در کنار یک نمایشگاه نقاشی و فراهم شدن این امکان برای مخاطب تا هنری جدید را با یک نمایشگاه نقاشی مقایسه کند از ویژگی های این گالری به حساب می آید. انتخاب ابزار عکاسی در این اجرا باعث شده تا سیر حرکتی اجرا سرعت بگیرد و مخاطب بدون هیچ واسطه ای اثری را که خود قسمتی از آن است ببیند و به قسمتی از اثر هنری تبدیل شود.

با دیدن نخستین اجرا قضاوت درباره ماهیت کلی اثر آسان نیست باید دید که پس از پایان همه اجرا ها چه تعداد از مخاطبان با آن ارتباط برقرار می کنند. اجرای بعدی اتاق نقطه با نام "بیرون خاک، درون آیینه"نیز جمعه 9 تیر ماه در گالری نقش به نمایش در می آید.

سروناز سهرابی/ چاپ شده در روزنامه یک شنبه 5 تیرماه 1390

به تماشاي خانه نقش نمايشگاهها خانه نقش، خانه هنرمندان پيوند به وبگاه هاي دوستان خانه نقش ارتباط با خانه نقش

 

  Copyright 2010 All Rights Reserved, Khanehe Naghsh.